Sve teže naći kvalitetne kadrove – Preti li Srbiji odliv ugostiteljskih radnika?
Turizam se danas smatra globalnim ekonomskim fenomenom, pa ne čudi što poslodavcima u Zapadnoj Evropi sve više nedostaju kvalitetni kadrovi. Konobari, sobari, a ponajviše kuvari sve su traženija zanimanja. Pošto ona nisu baš najbolje plaćena u Srbiji, postavlja se pitanje da li postoji opasnost od odlaska ugostiteljskog osoblja iz zemlje.
Profesor na Visokoj turističkoj školi u Beogradu i direktor Poslovnog udruženja hotelijera i restoratera Srbije Hores Georgi Genov, rekao je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a da svake godine oko 20.000 ugostiteljskog osoblja iz Srbije ode na sezonski rad.
– Moramo da raščistimo da se tu ne radi o migraciji i iseljavanju, nego samo o sezonskom radu – rekao je Genov dodajući da radnici odlaze na kruzere ali i u okolne zemlje, Hrvatsku i Crnu Goru.
Kako je naveo, procena je i da će između 2.000 i 3.000 onih koji zaposleni otići na rad u toku sezone zbog veće plate. Genov kaže da se novac ipak vraća u zemlju, ali i da Srbija na taj način dobija daleko kvalitetnije kadrove jer je na kruzerima nivo usluga visok.
Sa druge strane, kaže Genov, na taj način odlaze i kvalitetni kadrovi, najviše kuvari i konobari. Oni idu za platama koje su i duplo veće i potrebno je naći način da se oni zadrže.
Prosek plata, kada je reč o sobarima, je oko 36.000 dinara ali ne za 100%, već za nekih 60% iskorišćenosti kapaciteta hotela.
Genov poručuje da je potrebno da se poveća standard tih ljudi i da se smanje doprinosi, naročito jer je u poslednje vreme izgrađen veliki broj visokokvalitetnih hotela.