HOTELI U PLANINSKIM CENTRIMA POPUNJENI VIŠE OD 50%
Popunjenost hotela na planinama je veća od 50 odsto, a reč je uglavnom o domaćim gostima, jer je veliki broj zainteresovanih stranih turista otkazao dolazak zbog karantina i drugih propisanih mera u njihovim zemljama, kaže direktor Poslovnog udruženja hotelsko ugostiteljske privrede (HORES) Georgi Genov, i dodaje da je popunjenost gradskih hotela neće preći pet odsto.
Hotelski kapaciteti u planinskim centrima su pripremljeni za zimsku sezonu koja je već u toku, a veći broj turista očekuje se posle Nove godine, kaže Genov za Tanjug, i naglašava da su do sada gosti uglavnom zainteresovani za hotele visoke kategorije.
Kako kaže sertifikovano je 92 hotela na planinskim centrima – Kopaoniku, Zlatiboru, Divčibarama, Staroj Planini….te gosti mogu biti sigurni kada je reč o merama zaštite od kovida.
Podseća da se na ulazu u hotelima nalaze dezobarijere, čekiranje je bezkontaktno putem aplikacije na mobilnom telefonu, a goste hotela, poslužuje osoblje poštuje propisane epidemiološke mere, a udaljenost stolova je na propisanoj distanci od dva metra.
„Očekujemo da zimska sezona bude uspešno završena što se tiče usluge u hotelima, a potrebna je i disciplina gostiju koji treba da se ponašaju u duhu ove situacije“, naglašava Genov.
Ukazuje da je bilo najave dolaska stranih turista najviše na planinske centre Kopaonik i Staru planinu, i to iz Mađarke, Poljske, Turske, Grčke, dok je veliki broj zainteresovanih otkazao dolazak zbog karantina i drugih propisanih mera u njihovim zemljama. Ističe da su hotelijeri u gradovima u još težoj situaciji u odnosu na planinske centre, i podseća da su januar i februar inače „mrtvi“ meseci kada je tradicionalno slaba poopunjenost u gradskim hotelima čak i do 20 odsto.
„Trenutno je situacija zabrinjavajuća, dok je očekivano da za vreme praznika popunjenost gradskih hotela neće preći pet odsto, što je za 95 odsto manje u odnosu na predhodnu godinu“, kaže Genov.
On naglašava da bez dodatne pomoći države mnogi hotelijeri će morati da preispituju svoje poslovanje, i dodaje da su do sada „preživeli“ uz pomoć države.
Izvor: b92